ŁOSOSINA – MIEJSCE, GDZIE ZATRZYMAŁ SIĘ CZAS…

Łososina tama

Pamiętacie te leniwe wakacyjne popołudnia…? Przerwa od nauki, piękna pogoda, beztrosko mijające chwile… Zabawy w rzece… Pamiętacie czasy, gdy nasze rzeki były czyste…? Pamiętacie ryby pierzchające spod stóp? A glony zbierane na lekcje biologii? Tak, kiedyś rzeki były pełne czystej wody, ryb i glonów… Dziś wydaje się to tak odległe jak czasy naszego dzieciństwa… Ale są zakątki, gdzie czas się zatrzymał. Są miejsca, gdzie dzieci bawią się w rzekach, a obok pluskają się ryby. Czasem te miejsca są na wyciągnięcie ręki, pół godziny jazdy samochodem… Nie wierzycie? Takim miejscem jest Łososina…

Łososina rzeka

Łososina to rzeka w Beskidzie Wyspowym, uchodząca do Jeziora Czchowskiego. Spływa kamienistym, skalistym dnem. Jej nazwa pochodzi od łososi, które wędrowały w górę tej rzeki jeszcze na początku XX wieku. Później we Włocławku zbudowano tamę, która ostatecznie łososiowe wędrówki zakończyła. Rzekę próbowano jeszcze sztucznie zarybić, ale zwiększające się stopniowo zanieczyszczenia środowiska nie sprzyjały hodowli tego gatunku. Obecnie w Łososinie można spotkać pstrągi, okonie czy ukleję pospolitą.

Łososina lewy brzeg

Łososina kamienie

Łososina roślinka

Jednak Łososina ma przede wszystkim inne zalety: płytka woda, latem nagrzewająca się do całkiem przyzwoitej temperatury, skaliste brzegi – idealne na rozłożenie leżaka czy koca, niezbyt wartki nurt.

Łososina mała panorama

Łososina kwiaty

Na długości ok 50 km występuje wiele miejsc idealnych na spędzenie leniwego wakacyjnego popołudnia. My odwiedziliśmy okolice Strzeszyc (powiat limanowski, gmina Laskowa).

Łososina nurt

Łososina żuk

Łososina idziemy

Łososina brzeg

W całym powiecie limanowskim Łososina w wielu miejscach płynie nieopodal drogi, przy której znajdują się szerokie pobocza, na których można pozostawić samochód.

Jeśli nie macie pomysłu na spędzenie gorącego, wakacyjnego dnia, a basenów wypełnionych po przysłowiowe brzegi macie już dość, łatwo wybrać się właśnie nad rzekę. Łososina jest do tego celu idealna.

Łososina ja

Kombinezon – Reserved

Może spodoba Ci się też:

10 komentarzy

  1. Oj, przypomniało mi się dzieciństwo! Cudnie.
    Rzekę pamiętam z tamtych dawnych czasów. Aż wstyd się przyznać, że kilkanaście lat tam nie byłam.
    Dziękuję za tę wycieczkę 🙂
    O.

  2. Cudownie, że wciąż odkrywamy takie miejsca! Ja zresztą wierzę, że jest ich w Polsce sporo i ostatnio latem staram się rowerowo poznawać coraz to nowsze 🙂 zapisuję i Twoje na listę! Dzięki :))

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *