LEKTURA MIESIĄCA: “SASZEŃKA” SIMONA MONTEFIORE

Wakacje to idealny czas na to, by czytać trochę więcej niż zazwyczaj. Urlopy czy luźniejsze dni w pracy (zależy jeszcze jakiej) wpływają na możliwość czytania dużo lepiej niż zimowe wieczory. Przynajmniej u mnie. Dziś chciałam podzielić się z Wami lekturą, która wśród ostatnio czytanych książek znalazła się dla mnie na pierwszym miejscu. Jest to “Saszeńka” Simona Montefiore.

Saszeńka

“Saszeńka” to powieść historyczno – obyczajowa, a jej autor jest “historykiem – praktykiem”, osobą, która inspirację do swojej twórczości czerpie z badań i licznych podróży do dawnych krajów ZSRR.

Akcja powieści jest zawarta w trzech częściach utworu i rozciąga się w latach 1916 – 1994. Przedstawia historię kilku pokoleń kobiet na tle dziejów Rosji XX wieku.

Tytułowa Saszeńka to dziewczyna z dobrego domu, uczęszczająca do jednej z najlepszych szkół w carskiej Rosji. Pochłonięta przez ideę bolszewizmu całkowicie oddaje się pracy na rzecz partii i narodzin nowej ojczyzny. Po kliku latach zostaje żoną oficera NKWD, a następnie matką Karla i Śnieżynki. Właśnie wtedy  spotyka pisarza Benię Goldena, a jej spokojne, partyjne życie wywraca się do góry nogami…

“Saszeńka” to opowieść o heroicznej matczynej miłości, o skomplikowanych międzyludzkich relacjach i – chyba przede wszystkim – o końcu “starego porządku” i zmianie nie koniecznie na lepsze. To studium zmian społecznych, jakie dokonały się na wschodzie na przestrzeni zaledwie kilkudziesięciu lat. Wreszcie, to historia zbrodni stalinowskich i tragedii zwykłych ludzi.

“Saszeńka” to książka stworzona na wielu płaszczyznach – naukowej, psychologicznej i społecznej. Jednocześnie napisana tak lekkim piórem, że trudno się od niej oderwać.

Na pewno jest to lektura idealna na letnie, leniwe popołudnia.

Może spodoba Ci się też:

5 komentarzy

  1. Książka zapowiada się bardzo ciekawie przez czas, w którym jest osadzona. Jest to okres, który bardzo mnie interesuje, więc chętnie przeczytam. Dzięki!

  2. Uwielbiam literaturę rosyjską, choć tutaj chyba tylko akcja osadzona w Rosji, ale wygląda na to, że autor ma trochę rosyjską duszę, więc zapowiada się intrygująco.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *