KIERUNEK: NIEDZICA I CZORSZTYN

Nareszcie pogoda zaczęła sprzyjać wszelkim wyjazdom i weekendowym wypadom. Dziś zapraszam Was na wpis poświęcony jednodniowej wycieczce Niedzica i Czorsztyn. 

Niedzica i Czorsztyn położone są w województwie Małopolskim, a od Krakowa dzielą je 2 godziny jazdy samochodem. Od dłuższego już czasu na krótkie wypady wybieramy miejscowości oddalone od domu do 2 godzin podróży. Większe odległości wymagają lepszej organizacji logistycznej ze względu na 2,5-letnią córkę. Zazwyczaj po godzinie do półtorej i tak musimy robić kwadrans przerwy.

W Niedzicy, na obszarze Polskiego Spisza (Pieniny), nad Zbiornikiem Czorsztyńskim znajduje się wspaniale zachowany średniowieczny Zamek Dunajec, który początkowo stanowił węgierską strażnicę na granicy z Polską.

Zamek Niedzica

Dziś spełnia funkcje muzealno – hotelowe, a na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat były w nim realizowane zdjęcia do takich filmów i seriali jak “Janosik”, “Wakacje z duchami”, “Zemsta” (z Beatą Tyszkiewicz) czy “Mazepa”.

W okolicy zamku znajduje się przystań, skąd można wypłynąć w rejs po Jeziorze Czorsztyńskim statkiem – kawiarnią lub przepłynąć do położonych na przeciwnym brzegu ruin zamku w Czorsztynie.

Statek

Ja

Statek jest wspaniałą atrakcją dla dzieci w każdym wieku – na pokład można też zabrać wózek.

Wzgórze

Miłośnicy nieco mniejszych środków transportu znajdą tu też coś dla siebie 😉

Mały statek

Z Pienin widoczne są również moje ukochane Tatry 🙂

W Niedzicy znajduje się też zapora, będąca dużą turystyczną atrakcją oraz miejscem spacerów.

Zapora

Nieopodal zapory umiejscowiony jest Rodzinny Park Rozrywki “Spiska kraina”, miejsce świetnej zabawy nie tylko maluchów, ale i nieco starszych “dzieci” (głownie ojców ;)), ale ja też świetnie się bawiłam 🙂

Spiska Kraina

Spiska Kraina

Największe atrakcje to dmuchane zamki, zjeżdżalnie oraz zjazd na pontonie (polecam!!! 😉 )

Ponton

Ponton

A na koniec pyszne lody w kawiarni nad zaporą 🙂

Lody

Świeże, górskie powietrze, piękne widoki, duża ilość atrakcji i zdecydowanie mniejsze niż w Tatrach zagęszczenie turystów czynią to miejsce naprawdę godnym polecenia. 

Może spodoba Ci się też:

6 komentarzy

  1. Uwielbiam Tatry, ale zaraz za nimi znajdują się właśnie Pieniny. Zamek w Nidzicy kiedys znałam, jak własną kieszeń, bo niemal każda wycieczka szkolna, czy kolonie były w okolicy. Uwielbiam te widoki i te piękne miejsca. Chętnie bym znów tam wróciła, bo dawno mnie tam nie było.

  2. Okolice Krakowa są piękne, zawsze znajdzie się ciekawe miejsce do odwiedzenia. I tak jak napisałaś, zaledwie dwie godziny drogi, a taka odskocznia od krakowskiego smogu. Pozdrawiamy – Krakusi 😀

  3. Niedzica to miejsce, które zna każde dziecko wychowujące się w Małopolsce. Od dziecka, w regularnych odstępach jeździło się tam na szkolne wycieczki. Zamek zachwyca jak zawsze, widok na Tatry przepiękny. Czy udało Wam się coś jeszcze zobaczyć w okolicy lub zjeść w jakimś fajnym miejscu? Zaglądaliście na zamek?

    1. Tak, jedliśmy w Karczmie Zadyma – pyszne dania i naprawdę olbrzymie porcje. Zamku tym razem nie zwiedzaliśmy – córka jest jeszcze trochę za mała i szybko nudzi się wszelkimi muzeami (wyjątek stanowiło muzeum Władysława Warneńczyka w Bułgarii – nie chciała stamtąd wychodzić…???). Po przeciwnej stronie Parku Rozrywki jest też Park Miniatur Sanktuariów Maryjnych, ale chyba nie cieszy się zbytnią popularnością wśród pojedynczych zwiedzających – sami też nie wchodziliśmy do środka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *