#12NIECODZIENNYCH: MARZEC

W marcu zdecydowanie na pierwszy plan wysunął się nasz wyjazd do Czech. Choć to tak blisko, Praga, Ołomuniec czy Austerlitz (Sławków) są bardzo rzadko odwiedzane przez Polaków.

Już pierwszego dnia wycieczki zwiedziliśmy Těrlicko leżące przy samej granicy z Polską, na terenie Śląska Cieszyńskiego, będące miejscem katastrofy lotniczej Żwirka i Wigury. Znajduje się tam pomnik bohaterów oraz ich symboliczne groby. Pomnik

Tablica

Następnie udaliśmy się do Ołomuńca – gdzie w 1848 r. wstąpił na tron cesarz Austrii Franciszek Józef I.

Kolumna

W tej małej i niezwykle urokliwej miejscowości w zasadzie trudno spotkać jakichkolwiek turystów. Na zdjęciach katedra oraz ratusz:

Nasz wyjazd odbywał się częściowo śladami Dobrego Wojaka Szwejka, nie mogliśmy więc pominąć Lipnicy nad Sazawą, gdzie swoją powieść pisał Jarosław Haszek.

Tablica

Poniżej zamek w wiosce oraz grób Artysty.Grób i zamek

 Z kolei w niedzielę udaliśmy się do muzeum na polach Austerlitz, gdzie miała miejsce Bitwa Trzech Cesarzy. Na zdjęciach Mogiła Pokoju na wzgórzu, gdzie toczyły się najcięższe walki oraz jedyny na świecie pomnik poległych we wszystkich bitwach koni (w Starej Poczcie). 

Będąc w Czechach nie sposób pominąć Pałac Konopiszte – siedzibę arcyksięcia Franciszka Ferdynanda, następcy austriackiego tronu, na którego zamach w Sarajewie stał się bezpośrednią przyczyną wybuchu I wojny światowej:

 Miniony weekend był niezapomniany i z pewnością należy do niecodziennych. Zachęcam wszystkich do odwiedzin u naszych czeskich sąsiadów – naprawdę warto.

Może spodoba Ci się też:

6 komentarzy

  1. Ah, bardzo Wam zazdroszczę tej wycieczki (oczywiście tylk9 w dobrym aspekcie) ;-). Piękne miejsca z historią w tle 🙂

  2. I teraz przez Ciebie nie będę mogła wysiedzieć w domu! 😉 Bardzo ładne zdjęcia i miejsca, aż chce się jechać natychmiast! 🙂

    I pozdrawiam Rudzielca od Rudzielca 😉

    1. Dziękuję! Naprawdę ciężko wysiedzieć 😉 – ja właśnie sprawdzam loty do Edynburga – to kolejny mój mały cel – i liczę ile muszę odkładać, żeby szybko odłożyć 😉 W rudym siła 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *